Wartość dodana w łańcuchu dostaw żywności

Main Article Content

Urszula Motowidlak
Anita Fajczak-Kowalska


Słowa kluczowe : łańcuch dostaw żywności, konkurencyjność, wartość dodana
Abstrakt
Odnotowane w ostatnich latach znaczne wahania cen w ramach łańcucha dostaw żywności doprowadziły do wzrostu konsumpcyjnych cen żywności i wyższej inflacji. W takiej sytuacji bardzo ważne stały się działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania łańcucha żywnościowego, który bezpośrednio oddziałuje na wszystkich obywateli. Przeprowadzona analiza wskazuje, że ogólna konkurencyjność łańcucha dostaw żywności i jego wzrost nie dorównuje konkurencyjności i wzrostowi całej gospodarki UE. W latach 2003–2008 tempo wzrostu produkcji w łańcuchu dostaw żywności było wyraźnie słabsze w stosunku do zmian produkcji w pozostałych sektorach gospodarki. Średni wzrost wartości dodanej sektorów wchodzących w skład łańcucha dostaw żywności był przeciętnie o 2% rocznie niższy niż średni jej wzrost odnotowywany w UE. Ponadto zwrócono uwagę na nierównomierny podział wartości dodanej między poszczególnymi uczestnikami łańcucha

Article Details

Jak cytować
Motowidlak, U., & Fajczak-Kowalska, A. (2010). Wartość dodana w łańcuchu dostaw żywności. Zeszyty Naukowe SGGW W Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego, 10(2), 91–99. https://doi.org/10.22630/PRS.2010.10.2.23
Bibliografia

Christopher M. [2000]: Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw, strategie obniżki kosztów i poprawy poziomu usług. Wydanie II, PCDL.

Czyżewski A. [2001]: Współczesne problemy agrobiznesu w Polsce. Wyd. AE, Poznań.

Gołębiewski J. [2007]: Systemy marketingowe produktów roślinnych – aspekty organizacyjne i instytucjonalne. [W:] Systemy marketingowe produktów żywnościowych – aspekty teoretyczne. J. Gołębiewski (red.). Wyd. SGGW, Warszawa.

Lemanowicz M. [2009]: Zarządzanie łańcuchami dostaw w dobie globalizacji. Roczniki Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu t. XI, z. 3.

Polska w Unii Europejskiej. [2009]. GUS, Warszawa.

Poprawa funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie. Wersja ostateczna. [2009]. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Bruksela.

Produkt Krajowy Brutto według województw i podregionów [2004 i lata następne]. GUS, Katowice.

Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w Polsce w 2009 r. [2010]. MRiRW, Warszawa.

Rutkowski K. [2000]: Logistyka dystrybucji. Difin, Warszawa.

Rutkowski K. [2004]: Zarządzanie łańcuchem dostaw – próba sprecyzowania terminu i określenia związków z logistyką. GMiL nr 12.

Stańko S. [2008]: Tendencje zmian cen produktów rolnych i żywnościowych w Polsce w latach 1996-2008. Zeszyty Naukowe SGGW seria Problemy Rolnictwa Światowego t. 4 (XIX), s. 421. (Crossref)

Urban R. [2010]: Produktywność i efektywność polskiego przemysłu spożywczego. Przemysł Spożywczy nr 1.

Witkowski J. [2003]: Zarządzanie łańcuchem dostaw. PWE, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.