Ocena polskich rozwiązań w zakresie opodatkowania rolnictwa na tle systemów obowiązujących w wybranych krajach Unii Europejskiej

Main Article Content

Ryta Dziemianowicz


Słowa kluczowe : opodatkowanie rolnictwa, podatek dochodowy, podatek majątkowy, VAT
Abstrakt
Ścieżkę rozwoju rolnictwa warunkuje wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych.Istotny wpływ na tempo jego transformacji mogą mieć również instytucje, do których zaliczyć możnatakże system podatkowy. Aby jednak podatki odegrały istotną rolę w rozwoju rolnictwa, z ichkonstrukcji powinno się wyeliminować wszystkie elementy prowadzące do nieefektywnegogospodarowania i zastąpić je nowymi konstrukcjami, które przyczynią się do rozwoju tego sektora icałej gospodarki. Niestety w Polsce, jak dotychczas, nie dostosowano systemu opodatkowaniarolnictwa ani do potrzeb tego działu, ani do potrzeb rozwijającej się gospodarki. Zastosowanerozwiązania, wprowadzane jeszcze w innej rzeczywistości ekonomicznej, nie tylko nie są wydajnefiskalnie, ale także nie stymulują modernizacji tego sektora. Projektowanie nowego systemupodatkowego nie jest jednak rzeczą prostą. Jak dotychczas ani teoria, ani praktyka opodatkowania niedają jednoznacznych odpowiedzi, jaka powinna być jego konstrukcja. W związku z tym, budującnowy systemu podatkowy lub reformując istniejący, powinno się wykorzystywać zarówno aktualnąwiedzę teoretyczną, jak i dotychczasowe doświadczenia innych krajów, co zazwyczaj pozwala, już nawstępie, na wyeliminowanie ewentualnych błędów. Artykuł prezentuje systemy opodatkowaniarolnictwa zastosowane w krajach UE i jednocześnie stanowi próbę oceny polskich rozwiązaństosowanych w tym zakresie

Article Details

Jak cytować
Dziemianowicz, R. (2007). Ocena polskich rozwiązań w zakresie opodatkowania rolnictwa na tle systemów obowiązujących w wybranych krajach Unii Europejskiej. Zeszyty Naukowe SGGW W Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego, 2, 184–194. https://doi.org/10.22630/PRS.2007.2.33
Bibliografia

Andersen F.G., Asheim L.J., Mittenzwei K., Veggeland F. [2002]: Taxation of Agriculture in Selected Countries. Norwegian Agricultural Economics Research Institute, Oslo.

Bird R.M. [1974]: Taxing Agricultural Land in Developing Countries. Harvard University Press, Cambridge, Massachusetts.

Bird R.M., Slack E. [2000]: Land Taxation in Practice: Selected Case Studies. World Bank, Toronto.

Brown P.K., Hepworth M.A. [2002]: A Study of European Land Tax Systems, Second Year Report. Lincoln Institute of Land Policy, Working Paper.

Duczkowska-Małysz K. [2005]: Wieś i rolnictwo wobec reformy finansów publicznych. Dylematy wokół rozwoju gospodarczego. [W:] Finanse publiczne a wzrost gospodarczy. J. Tomkiewicz (red.). Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa.

Dziemianowicz R.I. [2006]: Specyfika konstrukcji podatku dochodowego obciążającego gospodarstwa rolne w Unii Europejskiej. Problemy rolnictwa światowego t. XV.

Dziemianowicz R.I. [2007]: Efektywność systemu opodatkowania rolnictwa. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok (w druku).

Etel L. [2003]: Podatek od nieruchomości, rolny i leśny. Komentarz. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.

Taxation of Italian Property. [2007]. http://www.properties-in-europe.com.

Vat Rates Applied in the Member States of the European Community. [2005]. European Commission, DOC/1636/2005-EN.

Wach K. [2005]: Systemy podatkowe krajów Unii Europejskiej. Oficyna Ekonomiczna, Kraków.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.